Španělská „Rajčatová bitva“

Již od roku 1945 je Španělsko svědkem tzv. „La Tomata“ bitvy. Neznáme z historie její přesný význam, ale mezi účastníky z celého světa si získala velikou oblibu. A co vlastně lidé při této bitvě dělají? Z názvu je to již patrné, házejí po sobě rajskými jablíčky. V roce 2012 dosáhl počet bojovníků úctyhodných 40 tisíc.

Vše se odehrává ve městě Buňol, ležící nedaleko Valencie, vždy poslední srpnovou středu od 11 do 12 hodin. Pokud se tedy budete chtít zúčastnit i vy této rajčatové bitvy, doporučujeme obléci si opravdu staré oblečení, které budete moci po bitvě hned vyhodit, protože šťávu z rajčat budete mít opravdu všude.

Okolo 9 hodiny přijíždějí na náměstí Buňolu kamiony naplněné rajčaty až po okraj. Před samotným naložením na kamiony procházejí rajská jablíčka ještě kontrolou a pečlivě se dbá na to, aby byla všechna dobře uzrálá. Riziko poranění soupeře se pak ještě zmírní při rozmáčknutí rajčete v ruce před hodem, což je i pravidlo, které musí všichni účastníci dodržovat.

Jakmile hodiny odbijí 12, bitva končí. V této době už je všechno pokryto několika centimetry rajčatového protlaku a zřejmě už ani nepoznáte obličeje bojovníků vedle vás. Teď nastává pravý čas pro hasičská auta, která všechnu tu rajčatovou šťávu spláchnou a za chvilku nebude nikde ani památky po této šílené bitvě. Pokud jste tedy milovníky adrenalinu a nevadí vám být potřísněný od rajčat, vydejte se do Španělska.

Více informací o historii, oblíbených turistických místech a dalších španělských zajímavostech najdete na spanelsko-web.cz

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.