Briliantové šperky

Skvosty mezi šperky jsou šperky s brilianty. Každý briliant je jedinečný z mnoha důvodů.  Hlavní roli hraje  samozřejmě velikost a cena. Čím je  hmotnost briliantu větší  nebo-li kolika karátový briliant je ve šperku zasazen, tím bývá cena vyšší – jeden gram briliantu má 5 karátů, ale běžně se např. prsten s briliantem pohybuje v desetinách nebo setinách karátů.

Dalším ukazatelem je brus briliantu. Briliant je vybroušen minimálně do 57 facet tj. plošek, které odrážejí  maximum přijatého světla.

Dalším ukazatelem je barva briliantu od vyjímečně bílého přes vzácně bílý až po bílý.

Posledním ukazatelem je čistota briliantu. Tím je míněna vnitřní míra defektů.  Tyto inkluze (nečistoty) mohou být viditelné pouhým okem  nebo inkluze viditelné pouze pod lupou až po velmi malé nečistoty. Pouze asi 20% všech vytěžených briliantů se může pyšnit dostatečnou čistotou pro použití v zlatnictví, zbylích  80%  je použito průmyslově např. jako řezné nástroje.

Barva a čistota briliantu jsou číslovány písmeny. Proto při výběru šperku  musí zákazník pečlivě prostudovat kvalitu nabízeného diamantu. Při koupi šperku musí zákazník obdržet Certifikát o pravosti kamene.

V dnešní době je široká nabídka, zvláště efektní jsou náhrdelníky s brilianty v dekoltu ženy nebo prsteny či náušnice.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.